Śląski Festiwal Nauki 2017

2017.12.15, JDz

INO SCIENCE, ŻODYN FICTION

Uniwersytet Śląski już po raz drugi był współorganizatorem największego wydarzenia popularno-naukowego na Śląsku, które powstało przy współpracy z Politechniką Śląską, Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Akademią Sztuk Pięknych oraz Miastem Katowice. Wśród patronów honorowych imprezy byli m.in.: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prezes Polskiej Akademii Nauk.

Celem Festiwalu było przedstawienie całej społeczności regionu śląsko-zagłębiowskiego, że nauką można się bawić.

Festiwal trwał trzy dni. W pierwszym dniu – 30 listopada spotkaliśmy się w Teatrze Śląskim. Drugiego i trzeciego dnia festiwalu, który odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, zaprezentowano ponad 200 stanowisk wystawowych, które przybliżyły działalność naukową sześciu obszarów wiedzy: nauk humanistyczno-społecznych, przyrodniczych, ścisłych, technicznych, medycznych oraz sztuki. Oprócz tego dla odwiedzających festiwal organizatorzy przygotowali ponad 100 wykładów wygłoszonych przez znanych naukowców i ekspertów z różnych dziedzin wiedzy, niezliczoną ilość pokazów, warsztatów i eksperymentów popularyzujących naukę.

Na Śląskim Festiwalu Nauki nie zabrakło silnej grupy studentów z Instytutu Technologii i Mechatroniki, którzy udowodnili, że nauka może być zabawą. Panowie: Artur Ostafin, Dominik Wrześniewski, Robert Chlebowski, Bartosz Sitek, Piotr Kyrcz, Jan Ziaja i Łukasz Ciepły - przedstawili w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego zawansowane prace inżynierskie studentów kierunku Mechatronika.